Close

Kilka praktycznych rad podczas kupowania pianina akustycznego

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, którą pomogą podczas kupna nowego lub używanego pianina akustycznego.

Sprawdź jak najwięcej pianin.

Każdy instrument jest różny. Powinieneś odkryć swoje własne preferencje muzyczne, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu. Wypróbuj różne marki, rozmiary żeby poznać barwę, wagę klawiszy oraz ogólną jakość każdego z instrumentów.

Nie wybieraj pierwszego pianina z brzegu. Podejdź do tematu niezwykle spokojnie i daj sobie czas na sprawdzenie przynajmniej pięciu różnych modeli zanim wybierzesz coś dla siebie. Nigdy nie kupuj pianina bez wcześniejszego zagrania na nim oraz odpowiedniej inspekcji.

Poznaj akustykę pomieszczenia.

Czynniki takie jak rozmiar pomieszczenia, obecność dywanów na podłodze czy materiałów z jakich jest wykonany sufit, wpływa na jego akustykę. W związku z tym pianino może zabrzmieć zupełnie inaczej w twoim domu niż w sklepie czy innym pomieszczeniu. Kiedy kupujesz pianino akustyczne, powinieneś mieć świadomość jak bardzo różni się pomieszczenie, w którym jest sprawdzasz od miejsca w którym je umieścisz.

Pomieszczenie powinno współgrać z charakterem pianina. Jeżeli jego brzmienie jest jasne i szorstkie, najlepiej zabrzmi ono w mały, wygłuszonym pomieszczeniu, ponieważ wysokie częstotliwości zostaną zbalansowane miękkim, absorbującym otoczeniem.

Zaplanuj transport.

Producenci pianin, a także niektóre sklepy muzyczne mają w swojej usługi transportowe (zazwyczaj za dodatkową opłatą). Jeżeli jednak kupujesz pianino od prywatnej osoby, najprawdopobniej będziesz odpowiedzialny za jego przewiezienie.

Niezwykle ważna rzeczą jest, żeby zlecić to zadanie profesjonalistą – zarówno dla bezpieczeństwa instrumentu jak i osób, które się tym zajmują. W normalnych warunkach, kiedy nie musimy na przykład wnosić pianina na piąte piętro po schodach lub przez okno), taka usługa oscyluje w zakresie 250zł – 1500zł.

Zatrudnij profesjonalistę do pomocy.

Osoba lub firma, która zajmuje się tematem pianin, może pomóc nam w wyborze, przeglądzie czy transporcie, co w efekcie może nas uchronić przed niepotrzebnymi kosztami. Przeciętny sprzedawca pianin, jakkolwiek biegły w wykrywaniu popularnych uszkodzeń, nie będzie w stanie przewidzieć problemów, które mogą sie pojawić w przyszłości czy też wycenić niezbędnych napraw.
Nie żałuj pieniędzy na wynajęcie odpowiedniego eksperta. W przeciwnym wypadku możesz się narazić na wysokie koszty napraw w przyszłości.
Sprawdź każdy klawisz z osobna i zadaj kilka pytań

Nie miej oporów przed zagraniem na każdym jednym klawiszu, sprawdzając go w różnych głośnościach. Sprawdź również dokładnie pedały ekspresji na różnych oktawach.

Kiedy kupujemy używane pianino, powinniśmy zadać sprzedawcy szereg dodatkowych pytań zanim znajdzie się w naszym domu:

– Jaki jest powód sprzedaży instrumentu?
– Jak często pianino było strojone?
– Kto zajmował się konserwacją pianina?
– Gdzie było przechowywane?
– Czy ulegało częstym zmianom miejsca?
– Kto na nim grał?
– Jak często było używane?
– Ilu miało poprzednich właścicieli?

Bądź podejrzliwy jeżeli sprzedawca próbuje zwrócić twoją uwagę na ostatnie poprawki dotyczące wyglądu. Upiększanie niskiej jakości instrumentu wysoko-połyskowym lakierem, to jedna z praktyk stosowanych przez zawodowych sprzedawców (także prywatnych).

Dowiedź się również, czy instrument wymaga strojenia. Nie ma sensu sprawdzać nie zdatnego do użytku pianina. W takim wypadku możesz poprosić sprzedawcę o uprzednie nastrojenie lub umówić się odpowiednim ekspertem.

Nie przejmuj się również wiekiem pianina. Dobre instrumenty spokojnie wytrzymują od 30 do 60 lat, więc nie powinno być zaskoczeniem, kiedy usłyszymy od sprzedawcy, że kupił je 20 lat temu.

Na koniec.

Zanim pojedziesz sprawdzić instrument osobiście, możesz zaoszczędzić czas, kontaktując się ze sprzedawcą telefonicznie lub mailowo. Zgromadź podstawowe informacje, sprawdź wartość rynkową oraz poszukaj opinii wśród ekspertów czy nawet w internecie. Podejmuj decyzje na podstawie realnych faktów, nie daj się ponieść emocją i tym co mówi sprzedawca. Dobry instrument, może ci towarzyszyć przez resztę życia.

© 2024 Pianina Akustyczne | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.