Close

Jak czyścić pianino?

1. Czyszczenie klawiszy oraz lakieru to zupełnie różne rzeczy.

2. Zawsze odkurzaj lakier i klawiaturę przy pomocy miękkiej ściereczki lub zmiotki. Nie szoruj ich powierzchni, gdyż może ona ulec zadrapaniu.

3. Generalnie nie najlepszym pomysłem jest polerowanie lakieru – może to spowodować powstanie smug. Jeżeli się już na to zdecydujemy, dowiedzmy się czym pianino jest wykończone – lakier lub polimer. Zapytaj w sklepie o odpowiedni środek do naszego instrumentu.

4. Nigdy nie używaj środków w sprayu bezpośredni na pianino. Środek może się dostać do mechanizmu odpowiedzialnego za trzymanie strun i nasze pianino będzie się rozstrajało.

5. Zwróć uwagę na to, żeby środek czyszczący nie dostał się na klawisze oraz pomiędzy nie.

6. Klawisze mogą być wykonane z plastiku lub (w starszych instrumentach) z kości słoniowej, która jest bardzo wartościowa.

7. Pierwszym krokiem przy czyszczeniu klawiatury jest jej odkurzenie. Następnie użyj lekko nawilżonej, miękkiej szmatki. Jeżeli zajdzie taka potrzeba użyj odrobiny mydła. Po wszystkim osusz dokładnie klawisze.

8. Klawisze wykonane z kości słoniowej, które są przebarwione możemy wyczyścić za pomocą niewielkiej ilości pasty do zębów nałożonej na szmatkę. Po tym zabiegu należy klawisze wytrzeć do czystości.

9. Ogólnie należy unikać alkoholu oraz rozpuszczalników, które mogą uszkodzić powierzchnię klawiszy.

10. Bądź uważny podczas czyszczenia czarnych klawiszy – sprawdzaj czy ich czarna powłoka nie ściera się podczas pocierania ścierką.

11. Wyczyść pedały przy pomocy wilgotnej ścierki.

12. Jeżeli posiadasz specjalne krzesło ze schowkiem, użyj odkurzacza do wyczyszczenia go w środku.

© 2024 Pianina Akustyczne | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.