Close

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE PIANINA?

Pianino jest instrumentem o bardzo długiej i bogatej historii, oraz nie mniej bogatym brzmieniu. Muzyk z odpowiednimi umiejętnościami jest w stanie grać w wielu gatunkach muzycznych oraz oddać w muzyce wszystkie emocje w zależności od tego w jaki sposób gra. Jest tak ze względu na to, że pianino jest instrumentem bardzo wrażliwym na artykulację, na którym można grać bez konieczności wsparcia innych muzyków i ich instrumentów. Oczywiście, pianino doskonale sprawdza się w zespole bez względu na gatunek muzyczny, jednak instrument ten najczęściej jest kojarzony z grą solo. Wielu muzyków grających na instrumentach klawiszowych marzy o tym, by pewnego dnia wejść w posiadanie prawdziwego pianina akustycznego, bowiem nawet najwyższej jakości keyboard, syntezator czy pianino cyfrowe nie będą mieć brzmienia o takim charakterze jak w przypadku pianina akustycznego.

Niestety zwykle instrument ten jest stosunkowo drogi i zawsze posiada spore gabaryty, przez co wielu muzyków musi posiadać nie tylko odpowiedni budżet, ale także miejsce w którym mogą grać na pianinie akustycznym. Jeśli jednak spełniamy oba te warunki i jesteśmy zdecydowani, należy tylko wiedzieć czym kierować się podczas zakupu pianina akustycznego. Głównymi wyznacznikami są oczywiście budżet, to czy kupujemy pianino nowe czy używane, marka, ponieważ niektóre firmy potrafią być gwarantem jakości, a także co ważne – stan instrumentu, o ile mówimy o pianinie używanym. Przez zakupem takiego instrumentu należy go ograć i sprawdzić czy pedały pianina działają bez zarzutu.

Spełniają one bowiem ważną funkcję artykulacyjną. Sprawdzając klawisze upewnijmy się, że brzmienie jakie uzyskamy po wciśnięciu każdego z nich różni się charakterem w zależności od tego czy wciskamy je delikatnie czy dynamicznie. Jeśli każdy z nich działa jak należy, zagrajmy jakieś łatwe akordy skupiając się na tym czy poszczególne dźwięki w nich zawarte współgrają ze sobą i nie ma fałszu. Jeśli wysokość dźwięków nie będzie prawidłowa, trzeba będzie nastroić pianino. Jeżeli instrument brzmi tak jak powinien, możemy być pewni, że wchodząc w jego posiadanie będziemy usatysfakcjonowani.

© 2024 Pianina Akustyczne | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.